Banki z GPW w euforii
|

Banki z GPW w euforii

W lutym br. banki z GPW znajdują się w istnej euforii patrząc po zachowaniu cen ze świec miesięcznych. Z uwagi na duży udział spółek z tego sektora w WIG20 działają również pro wzrostowo na kurs indeksu. Dokąd to zaprowadzi nasz rynek?

Tematyka:
a) stopy procentowe, wyniki, dywidendy
b) nowe szczyty
c) co z tego wyjdzie?

Banki z GPW, a sprawy fundamentalne

Z ostatnich luźnych wypowiedzi np. prezesa NBP wynika, że nie należy spodziewać się obniżek stóp procentowych w tym roku. Oczywiście póki sezon trwa, póty trudno ocenić jakie będą fakty.

Wg podstawowych założeń utrzymanie stóp na wysokim poziomie wpływa korzystnie na zyski banków.

Sam NBP poinformował, że zysk netto sektora bankowego w okresie styczeń-grudzień 2023 r. wyniósł 27,56 mld zł. To oznacza wzrost rok do roku o 159,7%. Rekordami może pochwalić się np. omówione w ostatnim video Pekao.

Choć jak pokazują wyniki na przykład mBanku – niekoniecznie w każdym przypadku, ale czy pomagają one zmniejszyć straty tego banku?

Niedawno KNF przedstawiła indywidualne zalecenia dla poszczególnych spółek z tej branży pod kątem wypłaty ewentualnej dywidendy w 2024 r.

W przypadku wspomnianego Pekao brak zastrzeżeń odnośnie podziału także zysku z 2019 r. doprowadził do przedstawienia niezwykle atrakcyjnej rekomendacji zarządu.

Pod postacią tzw. zaliczek pewne „zaległości” nadrobiły m.in. PKO BP, czy Santander Bank Polska. Choć sprawa wypłat właściwej w 2024 r. zostanie dopiero rozstrzygnięta.

Nietrudno zauważyć, że problemy z tzw. kredytami frankowymi jakoś nie osłabiły siły popytu także i w lutym.

Banki z GPW wg wykresu sektora

Tylko od dołków listopadowych sektor WIG-Banki zaliczył wzrost o 75%:

WIG-Banki - wykres miesięczny - luty 2024

Przynajmniej na razie nie przeszkadza tu nawet ogólnie spadający od niemal 1,5 roku wolumen. W końcu indeks prawie co miesiąc zalicza nowe szczyty cenowe.

Nieważne czy był szerszy Kanał od 2009 r., czy węższy, ale bardziej stromy od jesieni 2022 r., czy nawet równość fal od jesieni 2020 r. W ostatnich miesiącach nic w zasadzie nie zatrzymało rozpędu w górę.

Wysoki poziom RSI również przynajmniej na razie nie stanowił problemu.

Sytuacja na poszczególnych walorach może być oczywiście zróżnicowana. Taki BOŚ ma co nadrabiać, ale inne np. mBank, Pekao, PKO, czy SPL dopiero szukają nowego dla siebie „sufitu”.

Zobaczymy czy ostrzeżenia pojawią się z krótszych interwałów czasowych. Teoretycznie można drobne akcenty dostrzec np. na dziennym Pekao itp.

Pytanie czy nawet jeśli są wiarygodne, to czy wystarczą do zorganizowania czegoś większego niż korekty? Choć z uwagi na rozpęd kursu to by było pojęcie względne.

Co jeszcze pokażą banki z GPW?

Oczywiście Eldorado nie potrwa wiecznie, a sama euforia w zachowaniu kursów bywa nieraz zwodnicza. Jednak co konkretnie będzie katalizatorem do większego spadku?

Na razie trudno o lepszą tj. niższą wycenę poszczególnych walorów, więc na razie inwestycje giełdowe w akcje trzeba by dokonywać w biegu.

Póki co trudno też o większe cofnięcie np. WIG20 w ostatnich miesiącach. 5 banków (choć jest jeszcze 15 innych walorów) to siła napędowa indeksu 20 największych na GPW spółek.

Od strony fundamentalnej ciekawe będzie to czy i jak banki wykorzystają dodatkowe zyski pod ewentualny okres spadku stóp procentowych.

Jak zwykle wyjdzie w praniu.

A co Ty sądzisz o sytuacji na bankach? Dokąd doprowadzi ta euforia?

2 Komentarze

  1. Aliorowi ta zapowiedź pierwszej w historii dywidendy nie pomaga. Marzec kasuje tamtą euforię.
    Ciekawe co będzie po wstępnej zapowiedzi z PKO BP 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *