Złoty PLN tam gdzie był w listopadzie
Komentarz dotyczy wykresów:
a) miesięcznego
b) tygodniowego
Złoty PLN wg interwału miesięcznego
Z długoterminowej perspektywy kurs Złotego ma problem z pokonaniem dość szerokiego oporu +/- 70,5:
Choć wiosną udało się wyjść nad Trend rozpoczęty na górkach z 2010 r., to pierwsza połowa czerwca jest próbą zakwestionowania majowego wzrostu. Kończąca się pora roku wychodzi więc na względnie nijaką.
Jednak specyficzne zachowanie o charakterze bocznym ma miejsce jeszcze od mniej więcej listopada ubiegłego roku, choć jak wspomniałem na wstępie – obecne poziomy były widoczne nawet w czerwcu 2023 r.
Dla czytelności przydałoby się dla popytu utrzymanie wspomnianego Trendu jako wsparcia. Najbardziej istotne byłoby jednak wykorzystanie go w końcu do kontynuacji ruchu w stylu np. ubiegłorocznym. Większy problem wiązałby się zapewne z dynamicznym zejściem w dół.
Złoty PLN wg interwału tygodniowego
Nie tak łatwo wyznaczyć jakieś wiarygodne opory w interwale tygodniowym:
Póki co potencjalnie jest nim górka tegoroczna +/- 71,2.
Zresztą jeszcze od jesieni ubiegłego roku marsz w górę osłabł, więc w efekcie mamy od paru tygodni cofnięcie kursu. Te póki co jest równe poprzedniemu z kwietnia.
+/- 70,5 jest w tym ujęciu nawet najbliższym wsparciem, więc podaż ma jeszcze miejsce do działania. Zresztą ten tydzień jeszcze trwa.
- PREMIUM: Wszystko o wsparciach i oporach
Znacznie niżej jest ponad 1,5 roczny ogólny Trend. Nie był zresztą przetestowany jeszcze jako wsparcie, stąd brak wskazań o jego faktycznej roli.
Co zrobi Złoty PLN?
Czas pokaże czy ostatnie tygodnie i sam czerwiec, to tylko pewien wypadek przy pracy, czy rekord w maju był w pewnym sensie pułapką.
Od miesięcy brakuje pewnej ciągłości, co na pewno jest widoczne lokalnie w skali długoterminowej. A np. po udanym ogólnie maju dla GPW nasz rynek akcji spisuje się słabiej w czerwcu, co ma ze sobą związek.
Nasza waluta nie jest znacząca w skali świata. Jednak z pewnością różne firmy, czy nawet pośrednio konsumenci odczuwają w portfelach skutki jej kondycji. Dotyczy to także inwestorów z GPW – patrzą np. poprzez relacje kursu Dolara do Złotego USDPLN z indeksem WIG20 tj. 20 spółek o największej kapitalizacji na GPW.
- Obejrzyj: Fragment aktualnego planu
- PREMIUM: Kandydaci z GPW do portfela
A jak wg Ciebie rozwinie się sytuacja na naszej walucie?