Czy wiosna na S&P500 zawitała na dobre?

Czy wiosna na S&P500 zawitała na dobre?

II połowa marca 2023 r. to wiosna na S&P500 także pod kątem osiągniętego wyniku, czyli +3,51%. Dzięki temu większość spadków z lutego została odrobiona. Czy to wreszcie oznacza kontynuację jesiennej zwyżki, a nawet powrót na szczyty z przełomu lat 2021/2022? W końcu rynek amerykański ma co nadrabiać.

Tematyka analizy wiosny na S&P500:
a) podaż w lutym, popyt w marcu
b) rekord tegoroczny blisko

Wiosna na S&P500 z perspektywy długoterminowej

Generalnie kurs indeksu próbuje wyrwać się z kilkumiesięcznej lokalnej konsolidacji:

S&P500 - wykres miesięczny - kwiecień 2023

Popyt dzięki ostatnio lepszej kondycji doprowadził do budowy świecy z dolnym cieniem. Ta naturalnie jest okazją do ataku tym razem w górę. Jednak sam początek kwietnia to trochę mało na ocenę skuteczności tych działań.

Wiemy natomiast, że niedawny Trend spadkowy osuwa się niżej w stronę wsparcia z dołków tegorocznych +/- 3550 punktów. Może więc wzmocnić je na przyszłość, a przynajmniej znaczenie ruchów w tym rejonie.

Jeśli patrząc od dołka z października ogólnie trwał ruch wzrostowy, to mankamentem była zwyżka na opadającym wolumenie. Samo cofnięcie mogłoby więc wzmocnić Byki, nawet jeśli właściwy ruch wzrostowy byłby odsunięty w czasie.

Próby wyszarpywania nowych szczytów tegorocznych za wszelką cenę plus sygnały podażowe będą sprzyjać co najmniej retestowi ubiegłorocznych dołków.

Linia wieloletniego Trendu lada miesiąc osiągnie psychologiczny poziom 3000 punktów.

Plusy: w sumie obrona popytu w marcu

Minusy: czy poprawi się jakość zwyżki?

Wiosna na S&P500 z perspektywy krótkoterminowej

Z wolumenem podobnie ma się sprawa w interwale dziennym:

S&P500 - wykres dzienny - kwiecień 2023

Większe akcenty z połowy marca to przy okazji okolice tzw. 3 wiedźm.

Kurs zbliża się już do rekordu tegorocznego tj. oporu +/- 4190 punktów. Tu Byki będą musiały uważać, gdyż nieudany atak sprzyjać będzie budowie Podwójnego szczytu. Realizacja tego układu sprzyja przebiciu najbliższego wsparcia +/- 3790 punktów.

Plusy: brak czegoś poważnego

Minus: słabnące zaangażowanie popytu

Wiosna na S&P500 z perspektywy ogólnej

Na tle np. niemieckiego DAX indeks S&P500 stara się nadgonić zaległości. W końcu Niemcy atakują swoje historyczne rekordy, a Amerykanie są znacznie niżej.

Jeśli pewna słabość podaży nie była przypadkowa, to wiosna może być udana równie jak jesień. W krótkim terminie kluczowy punkt jest stosunkowo niedaleko. Istotne więc będzie to do czego doprowadzi atak na opór.

Z perspektywy polskiego inwestora można wykorzystać różne instrumenty finansowe m.in. ETF na wzrost DAX z Bety.

A jak Wy oceniacie wiosnę na S&P500?

Podobne posty

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *