Końcówka 2023 r. na GPW

Końcówka 2023 r. na GPW

Warto pamiętać, że zbliża się coraz bardziej końcówka 2023 r. na GPW. Jak każdego roku z punktu widzenia inwestora giełdowego jest to istotny okres pod 2 względami. A konkretnie…

Tematyka:
a) mniejszy ruch między świąteczny
b) kiedy jest ostatni dzień do rozliczenia w 2023 r.?

Końcówka 2023 r. na GPW, a spadek aktywności

Jak pokazuje w ogólności wykres tygodniowy np. WIG20 za ostatnie kilka lat zbiega się to ze spadkiem aktywności inwestorów:

WIG20 - końcówka roku

Oczywiście przyczyną może być układ kalendarzowy, np. dni świąteczne to:
a) poniedziałek 25 grudnia
b) wtorek 26 grudnia
i siłą rzeczy wypadają jako dni bez sesji. Sumując wolumen tygodniowy będzie i tak mniejszy.

Trudno jednak na WIG20 spodziewać się „fajerwerków” z powodu pozostałych 3 dni w tym roku. Inwestorzy po prostu często w tym okresie odpoczywają.

Końcówka 2023 r. na GPW, a 27 grudnia

Normalnie 29 grudnia w piątek jest ostatnią sesją giełdową w 2023 r., ale…

Środa 27 grudnia to ostatni dzień, w którym zakupy, czy sprzedaż akcji, obligacji i certyfikatów zostaną rozliczone jeszcze w 2023 r. Transakcje zawsze są formalnie zaksięgowane z opóźnieniem. To nastąpi akurat w piątek 29 grudnia.

Ma to znaczenie pod rozliczenie podatkowe za kończący się obecnie sezon. Czyli np. kupując akcje jakiejś spółki w czwartek 28 grudnia będzie to już zaliczone do roku podatkowego 2024.

Akurat dla instrumentów pochodnych (np. kontrakty terminowe) ostatnią sesją podatkową tego sezonu będzie akurat faktycznie ostatnia sesja kalendarzowa tj. piątek 29 grudnia. Tu rozliczenie transakcji następuje po prostu szybciej.

Końcówka 2023 r. na GPW ma znaczenie…

… choć dotyczy to akurat pewnych opisanych dziś kwestii. Niektórzy wykorzystają je zapewne do zapewnienia sobie takiego, czy innego rozliczenia pod podatek giełdowy.

Osobiście przewiduję krótki urlop w tym czasie, z powodu którego nie będzie nowych materiałów na Blogu.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *