Jesienne ciekawostki giełdowe
Tematyka:
a) męczący ruch na WIG20 w porównaniu z poprzednimi
b) jak Żabka oddziałuje na mWIG40 i czy długo jeszcze?
Jesienne ciekawostki giełdowe o WIG20
Jeśli porównamy za ostatnie 2 lata cofnięcia z WIG20 wg wykresu tygodniowego, to te trwające od maja br. jest ciut większe od tego z okresu sierpień – październik 2023 r.:
Sprawa komplikuje się bardziej, gdy choćby policzymy czas. Szczyt tegoroczny miał miejsce pod koniec maja, a dołek (?) sierpniu, ale czy na pewno? Od tamtej pory trudno by Byki były zadowolone z rezultatów, gdyż jesteśmy stosunkowo blisko dołka sierpniowego. Kurs nawet nie dotarł do szczytów tegorocznych, gdy np. S&P500 swoje pobiły kilka razy.
Z drugiej strony od dołka sierpniowego Niedźwiedzie nie zarobiły nic dodatkowo. W dodatku jeśli podzielimy spadek na 3 etapy:
a) I to maj – czerwiec
b) II to sierpień – wrzesień
c) III to od górki wrześniowej do dziś
to obecny jest i najdłuższy i najbardziej toporny. W końcu poprzednie etapy były szybkie, choć krótkie.
Teoretycznie osłabienie np. Złotego do Dolara sprzyjało w ostatnim czasie podaży. Z drugiej strony jak na dynamiczne odbicie USDPLN to spadek WIG20 w tym czasie nie był w tym czasie zbyt efektywny.
Kiedyś w końcu nastąpi ożywienie, ale zobaczymy z jakim rezultatem.
Jesienne ciekawostki giełdowe o mWIG40
Na mWIG40 rzucę okiem nie tyle od strony wykresu co od zmian w składzie:
Jak wiemy niedawno na GPW debiutowała Żabka. Wbrew oczekiwaniom niektórych nie została dokooptowana do indeksu dużych spółek WIG20, ale tych średnich z mWIG40.
Po statystykach z GPW wiemy, że to właśnie ZAB ma najsilniejsze oddziaływanie w udziale portfela (10,977%). W dodatku (jak pokazuje choćby statystyka za wczoraj) dotyczy to także udziału w obrotach akcjami na sesji z wynikiem 7,97%.
Indeks to pewne wyrażenie średniej kondycji na rynku, ale z zasady nie każdy z 40 walorów mWIG40 ma taki sam wpływ. Żabka nie jest też bezwzględnym dominatorem, jeśli drugie CCC ma 9,29%, choć te procenty zmieniają się nawet codziennie.
Tym niemniej fundusze, czy ETF, które mniej lub bardziej chcą odzwierciedlać zachowanie indeksu muszą mniej lub bardziej do niego się dopasować. Ściślejsze dopasowanie ogranicza wynik do zbliżonego na mWIG40. Luźniejsze z jednej strony umożliwi osiągnięcie lepszych efektów, ale gorszych również. Coś za coś.
Co jakiś czas np. wskutek rewizji kwartalnej, rocznej itp. może dojść do zmiany w składzie indeksów. Żabka na dzień dzisiejszy wydaje się być kandydatem nr 1 do przenosin do WIG20 w miejsce innego waloru stamtąd. Ewentualne najbliższe zmiany zostaną:
a) ogłoszone 5 grudnia
b) nastąpią 20 grudnia
wg tegorocznego kalendarium GPW
Jesienne ciekawostki giełdowe: podsumowanie
Patrząc na zachowanie WIG20 to w ogóle ten rok może wyglądać specyficznie. Inwestorzy chcą się upewnić czy dobrze zrobili zagrywając na wzrosty albo spadki, czy mogą co dokupić, czy raczej zagrać w przeciwną stronę. Na pewno ostatnie miesiące nie ułatwiają jednoznacznie o decyzjach w kwestii np. inwestycji giełdowych w akcje.
Żabka na pewno wywiera jakiś wpływ na kształtowanie zachowań mWIG40. Pytanie jak długo to potrwa, jeśli z różnych powodów już w grudniu mogłaby trafić do WIG20. Ciekawym tematem będzie też to jaki będzie jej wpływ na zachowanie akurat tamtego indeksu. Mniejsza konkurencja, ale jednak niemała w wielkości.
Typową dla siebie analizę indeksów WIG20 i mWIG40 opublikowałem z początkiem miesiąca. Żabka z uwagi na krótką historię notowań musi jeszcze poczekać na swój pierwszy komentarz długoterminowy, czy np. ewentualny wpis w temacie planu inwestycyjnego na ten walor.
- Obejrzyj: Fragment aktualnego planu
- PREMIUM: Wszyscy kandydaci wg planu MB-IG
Jeśli chcesz o poczytać o czymś w podobnym co dziś przedstawiony charakterze, to możesz podsunąć jakiś temat w komentarzu. Ewentualnie skomentuj dzisiejszy wpis.