Analiza Bumech: co z płynnością?
||

Analiza Bumech: co z płynnością?

Dziś pierwszy raz na Blogu analiza Bumech. Patrząc na wykres widać od roku wyraźną poprawę płynności. Oczywiście przełożyło się to na zachowanie kursu, ale i pomogły czynniki natury fundamentalnej. Kurs jest aktualnie najwyżej od 8 lat.

Tematyka analizy Bumech:
a) krótka prezentacja
b) powrót na poziomy z 2014 r.
c) wkrótce wypłata pierwszej w historii dywidendy

Analiza Bumech: informacje

Ticker: BMC

Główny indeks: mWIG40

Działalność: działalność w branży maszynowej, w zakresie serwisu, utrzymania ruchu oraz remontu maszyn i urządzeń górniczych

Instrumenty dostępne na GPW:
a) akcje
b) inne w zależności od biura/platformy

Analiza Bumech: odbicie od oporu 82 zł

Kurs dotarł do dołków +/- 82 zł z lat 2009-2010:

Bumech - wykres miesięczny - wrzesień 2022

Zachowanie od sierpnia potwierdza działanie ich jako oporu, a wrzesień to wręcz odbicie. Choć formalnie jeszcze 2 sesje do końca miesiąca.

Z uwagi na ogólną siłę prawie 2-letniej zwyżki trudno znaleźć wiążące wsparcia długoterminowe powyżej aż do 15 zł. Z drugiej strony jeśli skok płynności może być bronią obosieczną, to przy nawet krótkiej jak na ten interwał zmianie kierunku byłoby to wspomniany rejon byłby do osiągnięcia.

Trzeba też pamiętać, że trudno wykres oceniać pod kątem typowej akumulacji i dystrybucji. Większy wolumen pojawił się dopiero przy wzroście, a nie np. na dołkach 2020 r.

Plusy: lepsza płynność niż np. 2 lata temu, ale…

Minusy: jak oceniać prawidłowo znaczenie wolumenu w tym przypadku?

Analiza Bumech: za późno na zakupy

Rozszerzenie działalności o zakup PG Silesia wydało w końcu owoce. Już w zeszłym roku zysk netto skoczył na prawie 404 mln zł netto, choć w ponad 3/4 to zasługa IV kwartału. Nieco ponad 145 mln zł za I półrocze br. to na tle wielu poprzednich lat spore osiągnięcie, ale… To zależy jak długo utrzyma się trudna sytuacja z dostępnością węgla

Wiemy, że 29 listopada pojawi się raport za III kwartał.

Jak sytuacja finansowa wpływa na wysokość wskaźników:
a) C/Z: 1,53 – atrakcyjne
b) C/Wk: 1,42 – mogłoby się wychłodzić

Firma pierwszy raz wypłaci dywidendę, choć już za późno na zakupy akcji. 1 zł/akcję pojawi się na kontach akcjonariuszy 12 października.

Plusy: zyski i C/Z, ale…

Minusy: niewiadoma odnośnie cen węgla

Analiza Bumech: podsumowanie

W kwestii długoterminowej istotne będzie to, czy płynność utrzyma się na dłużej, czy tylko na pewien czas jak w latach 2016 – 2018. W końcu chodzi także o poprawę czytelności dla kogoś, kto chce operować w analizach przez pryzmat akumulacji i dystrybucji.

Przekonamy się również jak długo utrzyma się skomplikowana sytuacja na rynku węgla i energii. Ta część działalności spółki wpłynęła wyraźnie na ogromny skok zysków. Nie musi to być jednak tendencja trwała.

Co sądzisz o tej analizie Bumech? Jakie jest Twoje zdanie w tym temacie?

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *