Alior pod oporem 50 zł
||

Alior pod oporem 50 zł

Co zrobi kurs Alior pod oporem 50 zł? Okolice dołków z przełomu lat 2021-2022 w marcu ubiegłego roku zatrzymały odbicie. Czy tym razem sytuacja się powtórzy? Spółka i w tym roku nie planuje wypłaty dywidendy. Czy wyrok TSUE zaszkodzi finansom tego banku?

Tematyka:
a) informacje
b) specyficzna droga w 2023 r.
c) udany finansowo I kwartał

Alior pod oporem 50 zł: podstawy

Ticker: ALR

Główny indeks: WIG20

Profil: uniwersalny bank komercyjny

Dostępne instrumenty:
a) akcje
b) kontrakty na akcje (FALR)
c) produkty strukturyzowane
d) inne w zależności od biura/platformy

Alior pod oporem 50 zł: wykres

W pierwszych miesiącach tego roku wzrost kursu to pewne czasowe zrywy:

Alior - wykres tygodniowy - czerwiec 2023

Czy czerwiec będzie wyjątkiem? Z pewnością podejście pod najbliższy opór +/- 50 zł nie ma wspomnianej cechy. Dotychczas Byki powstrzymywały podaż przed większą kontrą np. na Trend, który ciągle jest w strefie cenowej +/- 3x zł.

Tegoroczne poprawy rekordów mają pewien wyszarpywany charakter, gdyż szybko uchodzi siła we wzroście. Istotnym byłoby to, by to akurat aktualna próba miała bardziej zdecydowany charakter. Siła oporu mogłaby dodatkowo sprzyjać podaży i to bardziej niż w okresie styczeń – maj.

Samo z siebie cofnięcie na Trend nie byłoby niczym złym, ale w obecnej sytuacji mogłoby nabrać bardziej negatywnego znaczenia. Czy cały ruch od dołków jesiennych 2022 r. nie przyjąłby postaci Klina zwyżkującego?

Plusy: póki co wytrzymałość w czerwcu

Minusy: bliskość oporu, RSI znowu wysoko

Alior pod oporem 50 zł: fundamenty

Po chudszych kilku latach bank zaliczył bardzo udany 2022 r. Zysk netto wyniósł 683,111 mln zł. I kwartał br. był nawet wyjątkowo udany, gdyż spółka zarobiła niecałe 366 mln zł.

Zapewne wyrok TSUE nie jest poważnym zagrożeniem dla Alior. W końcu na tle różnych banków z GPW ten miał najmniej procentowo i kwotowo udziałów w kredytach frankowych. W dodatku stosunkowo szybko spółka i wyraźnie reagowała przygotowując rezerwy finansowe.

Nie zgaduję dziś, czy pojawią się jeszcze ze strony władz ALR jakieś dodatkowe informacje w tym temacie.

Aktualnie podstawowe wskaźniki prezentują się atrakcyjnie:
a) C/Z: 6,81
b) C/wk: 0,87

Póki co bank nie wypłacał dywidendy, ale już jakiś czas temu pojawiła się ogólnikowa deklaracja o zamiarze podziału zysku w następnych latach.

Plusy: wyniki, wskaźniki

Minusy: brak dywidendy (jak na razie)

Co dalej z Alior pod oporem 50 zł?

Wiele innych banków z GPW ma większą zagwozdkę w związku z niedawnym wynikiem TSUE. Czekamy również na decyzje na szczeblu rządowym w kwestii tzw. wakacji kredytowych.

Kwestie techniczne z wykresu wydają się być nieco bardziej skomplikowane niż fundamenty. Zobaczymy co Byki pokażą w najbliższych tygodniach. Obecna tygodniowa świeca prezentuje się słabo, ale to dopiero pierwsza sesja za nami.

Jeśli chciałbyś coś dodać lub o coś zapytań w związku z powyższym artykułem, to zapraszam do komentowania.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *